Pszczoły posiadają niezwykłą zdolności adaptacji do zmiennych warunków dzięki, której od 120 milionów lat z powodzeniem radzą sobie ze zmieniającym się środowiskiem w którym bytują. Jest to możliwe miedzy innymi tym, że pszczela rodzina posiada umiejętności do skutecznego zapobiegania chorobom. Te zdolności rodziny pszczelej sprawiły, że ludzie od wieków wykorzystywali działanie produktów pszczelich w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej. Człowiek znał produkty pszczele i korzystał z ich dobrodziejstwa od zarania swoich dziejów.

W starożytnej Grecji i Rzymie stosowano je jako farmaceutyki i kosmetyki. Wergiliusz w swoich dziełach zamieszczał praktyczne rady dotyczące produktów pszczelich, Hipokrates leczył miodem rany i choroby wątroby. Starożytni Asyryjczycy i Egipcjanie znali przeciwbakteryjne właściwości miodu i wosku, ponieważ grzebali w nich swoich zmarłych, a propolisem balsamowali zwłoki. Ówczesne kobiety używały miodu, pyłku pszczelego i propolisu jako surowców do sporządzania kremów poprawiających cerę oraz szminek, którymi upiększały powieki i usta. Królowa Kleopatra dla pielęgnacji urody kąpała się w oślim mleku i miodzie. W starożytnych egipskich grobowcach archeolodzy wielokrotnie odkrywali naczynia z miodem, który pomimo upływu tysięcy lat nadal nadawał się do spożycia. W czasach współczesnych apiterapia była powszechnie stosowana jako uznana metoda lecznicza do lat 40-tych ubiegłego stulecia, kiedy to na farmaceutyczną scenę wkroczyły antybiotyki. I choć nawoływanie do rezygnacji z farmakoterapii opartej na środkach pozyskiwanych chemicznie byłoby błędem, nie można jednak zaprzeczyć, że jest ona często nadużywana.

 źródło: Skarbnica zdrowia - Sądecki Bartnik

 

źródło: Skarbnica zdrowia - Sądecki Bartnik

 

źródło: Skarbnica zdrowia - Sądecki Bartnik

 

źródło: Skarbnica zdrowia - Sądecki Bartnik

 

29 października 2018 r. TVP 2 w programie pytanie na śniadanie wyemitowało program poświęcony produktom pszczelim:

Pszczoły ratują chorych na nowotwór

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Bromatolodzy z Białegostoku - na czele z uznanym autorytetem profesor Marią Borawską - donoszą o niezwykłym odkryciu. Polskie pszczoły i wytwarzany przez nie propolis hamują rozwój glejaka - nowotworu, na który co roku umiera w kraju kilka tysięcy pacjentów.

Materiał można obejrzeć na załączonym poniżej linku – przed materiałem zostaną wyświetlone krótkie reklamy emitowane przez TVP

Źródło: 

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/39688709/pszczoly-ratuja-chorych-na-nowotwor