fas fa-shopping-basket

Multimedia

Znakowania żywności genetycznie zmodyfikowanej

Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. 

Regulacje zawarte w tej ustawie dotyczą również nas pszczelarzy, wymieniony jest tam literalnie miód.

Projekt Ustawy do pobrania.

Pismo - konsultacje społeczne.

Uwagi można przesłać bezpośrednio na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konsultacje społeczne trwają do końca maja 2017.

Pestycydy w kwiatach rzepaku

W ciągu ostatnich lat w Polsce obserwuje się stały wzrost powierzchni upraw rzepaku, który stanowi jeden z głównych i najatrakcyjniejszych pożytków dla pszczół hodowlanych oraz dziko żyjących. Według danych GUS od 2000 roku nastąpiło podwojenie areału tych upraw i obecnie wynosi on ponad 800 tysięcy hektarów. Dla producentów rzepaku obecność owadów zapylających jest niezwykle ważna, ponieważ odpowiednie zapylenie zapewnia większy plon lepszej jakości, co potwierdza szereg polskich i zagranicznych badań naukowych. Zarówno producenci rzepaku jak i firmy wprowadzające do obrotu pestycydy zdają sobie z tego sprawę, dlatego na rynku dostępne są tzw. atraktanty, czyli substancje sprawiające, że kwiaty rzepaku stają się jeszcze bardziej atrakcyjne dla pszczół. Zwyżka plonu w wysokości 30% dzięki dobremu zapyleniu przekłada się na poważny zysk z darmowej pracy owadów zapylających. Wprawdzie brak dokładnych ilościowych danych na temat wykorzystania pestycydów w produkcji rzepaku, jednak wiadomo, że w Polska, obok Łotwy, ma najwyższą dynamikę wzrostu zużycia syntetycznych środków ochrony roślin, włączając w to te najbardziej zabójcze dla pszczół. Naukowcy ostrzegają, że w Polsce największa liczba zatruć pszczół odbywa się właśnie na uprawach rzepaku.

[Czytaj więcej]

żródło: http://www.greenpeace.org/poland/PageFiles/696002/Raport_GP_Badanie_kwiat%C3%B3w_rzepaku.pdf

Zwycięstwo koncernów, przegrana pszczół

  • 18 marzec 2013 - Informacja prasowa - Bruksela: Zwycięstwo koncernów, przegrana pszczół. Źródło: Greenpeace  [Czytaj więcej]

Rezolucja Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku z zapisami dotyczącymi pszczelarzy i pszczół

W wyniku prac Zarządu WZP w Szczecinie w kadencji 2012 - 2016 w pracach  Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku powstała Rezolucja Końcowa XIV Forum, w której udało się zamieścić szereg zapisów dotyczących nas pszczelarzy. Zachęcam do zapoznania się z dokumentem.Powyższa Rezolucja wręczona została w trakcie Konferencji w Pęzinie Prezydentowi PZP - Tadeuszowi Sabatowi oraz Marszałkowi Jarosławowi Rzepie z prośbą o przekazanie jej euro posłowi Czesławowi Siekierskiemu -  Przewodniczącemu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego. Celem tego działania jest przygotowanie na podstawie Rezolucji dyrektywy pszczelej, podobnie jak w przypadku dyrektywy ptasiej.

(źródło: http://www.pszczoly.szczecin.pl/)   

Czytaj: Treść rezolucji

Pasieka spełnia wymogi weterynaryjne nałożone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 grudnia 2006r. przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego Jest wpisana do wykazu pasiek prowadzących sprzedaż bezpośrednią produktów pszczelich pod

Image


GOSPODARSTWO PASIECZNE
PASIEKATWOREK

Eugeniusz Tworek

Nowogard woj. zachodniopomorskie

Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 31  gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj: 14
Wczoraj: 24
Ten tydzień: 111
Ten miesiąc: 619
Razem: 1.048